Skip to content Skip to goods category Skip to shopping cart Jump to navigation

2013/08/23 Za poklady Šluknovska

Za devatero horami, v nejsevernější části domoviny, leží v malebné krajině Šluknovské pahorkatiny jedna z posledních výsep českého textilního průmyslu - Varnsdorf. Do místní textilky se sametem šustícím názvem Velveta jezdí papelote vybírat látky už od svých začátků. Pokud jste tedy někdy zálibně prohlíželi decentní vzory na pouzdrech a obalech, vězte, že byly odtud, ze severu.

Velveta

Velveta je společnost s opravdu dlouholetou tradicí, pokračuje totiž v téměř třísetleté tradici varnsdorfské textilní výroby, na jejímž začátku stály počátkem 18. století místní plátenické manufaktury.

A jaká že byla cesta k novodobé Velvetě?

Po výrobě plátna z místního lnu přišel dovoz bavlny a pak v roce 1777 založení firmy Froehlich, specializované na výrobu sametu. Výrobě se velmi dařilo hlavně za napoleonských válek, kdy měli Angličané jiné starosti, než konkurovat komukoli na světovém textilním trhu. Když se pak vrátily staré pořádky, zkoušeli místní textilníci řešit nastalou krizi pašováním laciné anglické příze ze Saska, čímž vyvolali silný odpor přadáků, které připravovali o práci.

V druhé polovině 19. století se prý Varnsdorf těšil přezdívce "malý Manchester českého Nizozemí", patrně to s konkurenceschopností na světových trzích přestalo být tak nahnuté.

Textilní podnik Velveta pak vznikl v roce 1946 sloučením znárodněných varnsdorfských textilních továren, jeho základem se přitom stala právě továrna Froehlich a syn. Nepočítáme-li pětidenní požár skladu bavlny v 70. letech, nutno říct, že se národnímu podniku dařilo, zařadil se údajně mezi nejvýznamnější výrobce vlasových tkanin na světě (snad nešlo jen o rétoriku) a dodával zboží do 45 zemí světa.

Současná akciová společnost Velveta je jednou z posledních fungujících textilek na našem území, používá při výrobě ekologicky šetrné technologie, a kdyby nic jiného, dodává ročně pár rolí do papelote. Díky za ně!

Příležitost být Velvetě na dosah vám již brzy poskytne nová kolekce fabrico diářů 2014. Věřte, že je na co se těšit! Zatím vás potěšíme Velvetou na pohled...